ادب پژوهی
درباره وبلاگ


مخاطبان عزیز،سلام.
اینجانب زهراهنرمند،دبیر زبان و ادبیات فارسی ناحیه یک رشت،هستم.هدفم از تهیه وبلاگ ادب پژوهی،ارتباط بیشتر با دانش آموزان و ارائه تجربیات حرفه ای در رشته زبان و ادبیات فارسی است.امیدوارم مورد توجه و استفاده شما عزیزان قرار بگیرد.

مدیر وبلاگ : زهرا هنرمند
نویسندگان
شنبه 22 مهر 1396 :: نویسنده : زهرا هنرمند
به نام خدا
چند هفته ای از آغاز سال تحصیلی جدید میگذره،در حالی که هنوز اسامی تعداد زیادی از دانش آموزای عزیز و قشنگمو یاد نگرفتم.چون مدرسه ما یکی از «ترین» های شهره.
زیباترین،نوترین،پرطرفدارترین،شلوغ ترین و از همه مهم تر،صاحب بهترین دانش آموزاست.همین قدر بگم که از زمان تأسیس این مدرسه،هر سال تعداد زیادی از بچه های ما در آزمون های مختلف از جمله:فرزانگان و نمونه دولتی می درخشن و نتایج ارزشمندی رو به همراه میارن.
جا داره از دانش آموزای عزیز و خوب سالهای قبل هم،ذکر خیری کنم؛دختر خوبم،عظیمی که در جشنواره ادبی جوان خوارزمی سال گذشته،جزء رتبه های برتر کشوری بود و دختر عزیزم،همتیکه در مسابقه قصه نویسی کشوری،رتبه دوم رو کسب کرد.
بچه های عزیزم،امیدوارم امسال رو هم زیر سایه خداوند،با سلامتی و موفقیت در کنار خونواده های محترمتون بگذرونین.
دینتون استوار،دنیاتون آباد و تنتون سلامت.
زهرا هنرمند
نوع مطلب :
برچسب ها : سلامی دوباره،
لینک های مرتبط :
شخصی به یك سفر كوتاه رفته بود.او به استان گیلان رفته بود تا از جاذبه های زیبای آن عكاسی‌ كند و در همان حال دنبال اجاره كردن خانه بود. در یكی از روستاهای گیلان به خانه ی چوبی قدیمی رسید كه روی آن پرده ای زده بودند كه رویش نوشته بود:(اجاره ای).
سراغ صاحب خانه را از همسایگان گرفت و اورا در یكی از باغ هایّ اطراف پیدا كرد بالاخره موفق شد خانه را اجاره كند.
فردای آن روز او وارد خانه شد و لباس هایش را درون كمد گذاشت دیگر خسته شده بود به استراحت كوتاهی نیاز داشت ولی وقتی چشم هایش را بست صدای جیر جیری مانع استراحت او می شد هر چه به دنبال صدا گشت ، متوجه نشد كه صدا از كجاست . باران شدیدی شروع به باریدن كرد و قطرات باران رو‍ی سرش می ریخت . آن جا بود كه كه فهمید چوب های سقف پوسیده است . تصمیم گرفت شب را از ترس جانش در خانه ی همسایه به صبح برساند.
صبح اول وقت به دنبال صاحب خانه رفت ولی او را پیدا نكرد. هر جا را كه به ذهنش می رسید را گشته بود ، ولی اثری از او پیدا نكرده بود. كم كم فكر هایی به سرش آمد كه شاید به سفر رفته ، شاید هم سر من را كلاه گذاشته است و شاید هم ... باید به دنبال یك نجار برای تعمیر سقف می رفت چون نمی توانست تا اتمام كار عكاسی اش در خانه ی همسایه بماند . بعد از نماز صبح و گرفتن چند عكس از شبنم های صبحگاهی دوباره به باغ صاحبخانه رفت ولی این بار او را در باغ پیدا كرد .
پس از كمی گفت و گو ، به او گفت :«این یكی از وظایف تو بود كه قبل از اجاره ی خانه ، مشكلاتش را به من می گفتی و حالا هم باید سقف خانه را تعمیر كنی .» صاحب خانه گفت :« چوب های خانه ات آن قدر به خدا ایمان دارند كه دایما در حال عبادت او هستند.صداهایی كه می شنوی صدای دعا ها ی آنان است.»
وعكاس هم جواب او را اینگونه داد:«این یكی از افتخارات من است اما من از وحدت آنان می ترسم اگر قرار باشد نماز جماعت بخوانند . سجده ی آنان باعث نابودی و مرگ من می شود.من از سجده ی آنان می ترسم نه از عبادتشان و این را هم می دانم كه سر آخر آن ها در برابر خدا سر بر خاك می گذارند.»
همیشه افرادی هستند كه می خواهند با گرفتن بهانه های بنی اسراییلی از زیر وظایف خود فرار كنند و مسؤلیت خود را بر دوش دیگران بگذارند.
حکم زاده،پایه هفتم
نوع مطلب :
برچسب ها : حکایت نگاری،
لینک های مرتبط :
شنبه 22 مهر 1396 :: نویسنده : زهرا هنرمند
من یک کفش هستم. یک کفش آبی رنگ. می خواهم خاطراتم از وقتی خریده شدم را برایتان تعریف کنم؛ همان زمانی که خاطرات بد من اتفاق افتاد.
من خاطرات بسیار خوشی را در کنار صاحبم نگذراندم؛ یعنی به نظر خودم وقتی کنار دوستانم یعنی کفش های دیگر بودم خوشحال تر بودم تا اینکه فردی به اسم محدثه من را خرید و بعد آن خاطرات بد من شروع شد
به نظر من محدثه از بعضی کفش هایش خیلی خوب مراقبت میکند، فقط آنهایی که برای مجالسی مانند مهمانی ها هستند.اما از قرار معلوم من جزء آنها نبودم. او از من خوب مراقبت نمیکند. او اصلا مرا تمیز نمیکند... خوب... البته بیشتر اوقات!
من از اینکه شب را تنها در راه پله ای تاریک بخوابم نفرت دارم. او مرا در جاکفشی نمیگذارد تا با دوستان جدید آشنا شوم و با آن ها گفت و گو کنم بلکه باید شب را در جایی تاریک سرد و ترسناک سپری کنم، تازه خواهر دو قلوی من( همان لنگه ی دیگر من) کیلومتر ها از من دور است.
به هر حال او صاحب من است، باید به او عادت کنم چون نمیتوانم از دست اوفرار کنم بلکه کم کم دارم به این پی می برم که او خیلی هم بد نیست چون شنیده ام برخی ها اصلا از کفش هایشان مراقبت نمیکنند!
من به خوبی در کنار دوستانم زندگی میکردم تا اینکه محدثه من را خرید به نظرم آنطور که باید از من مراقبت نمیکند اما خیلی هم بد نیست شاید بعد ها بهتر هم شود مثلا من را تمیز کند و در جای تاریک قرار ندهد اما کم کم به او عادت کردم... بین خودمان باشد کمی هم دوستش دارم.


ایزدی،پایه هفتم
نوع مطلب :
برچسب ها : کفش،
لینک های مرتبط :
شنبه 22 مهر 1396 :: نویسنده : زهرا هنرمند
عنوان: آرام پر هیاهو


ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها : گذر رودخانه،
لینک های مرتبط :
عنوان: یک گفت و گوی خیالیادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها : گفت و گو با خانم نسیم و خانم باران،
لینک های مرتبط :
شنبه 22 مهر 1396 :: نویسنده : زهرا هنرمند
درکره زمین حیوانات مختلفی وجوددارد.البته این حیوانات گونه های مختلفی دارند یکی از این گونه ها،پرندگان است.
هرحیوانی در یک نوع شرایط آب و هوایی می تواند زندگی کند ولی یکی از ویژگی های جالب کلاغ ها این است که می توانند در هر زیستگاهی از مناطق سرد ویخ زده گرفته تا کوهستان ها،دشت ها،مزارع،علفزارهاو حتی شهر ها زندگی کنند.
کلاغ ها همه چیز خوار هستند و پیدا کردن غذا از کمترین زحمتی برای ان هابر خوردار است.ان ها برای شکستن بعضی از دانه ها مثل گردو بسیار هوشمندانه عمل می کنند.ان را بر زیر لاستیک های ماشین ها قرار می دهند تا انها از روی ان رد شوند.جالب است که در زمانی که چراغ راهنما
سبز می شود این عمل را انجام می دهند.
ظاهر ترسناک کلاغ همیشه سرآغاز شکل گیری افسانه های زیادی بوده است. بسیاری از مردم کلاغ را شوم می دانند. شاید هم به همین دلیل است که در بیشتر داستان ها شخصیت بدی دارد.
کلاغ ها ویژگی های جالبی دارند از جمله اینکه باهوش اند،در هر شرایطی می توانند زندگی کنند و بسیاری چیز های دیگر.به نظر من کلاغ حیوان جالبی است.آیا می دانید او از سایر پرندگان با هوش تر است؟

ناطق،پایه هفتم
نوع مطلب :
برچسب ها : کلاغ،
لینک های مرتبط :
شنبه 22 مهر 1396 :: نویسنده : زهرا هنرمند
میوه ی خشم
خشونت چیست؟ از کجا نشئت می گیرد؟ چگونه می توان با خشونت مقابله کرد؟ ما در کشوری زندگی می کنیم که هر روزه در همسایگی آن میلیون ها زن و کودک و مرد بی گناه کشته می شوند و هر روز یک هزار و ششصد پرونده ی درگیری در سازمان پزشکی قانونی تشکیل می شود و اغلب افراد جامعه رفتاری خصمانه نسبت به هم دارند.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها : انشای آزاد،
لینک های مرتبط :
عنوان: میزبانیِ چشم از خوابادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها : وقتی شب ها خوابم نمی برد،
لینک های مرتبط :
عنوان: ستاره ی چشمک زن منادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها : وقتی شب ها خوابم نمی برد،
لینک های مرتبط :
عنوان: شروع یک مسیر جدید غلط یا درست؟
ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها : عاقبت فرار از مدرسه،
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
حدیث موضوعی اوقات شرعی
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات