ادب پژوهی
درباره وبلاگ


مخاطبان عزیز،سلام.
اینجانب زهراهنرمند،دبیر زبان و ادبیات فارسی ناحیه یک رشت،هستم.هدفم از تهیه وبلاگ ادب پژوهی،ارتباط بیشتر با دانش آموزان و ارائه تجربیات حرفه ای در رشته زبان و ادبیات فارسی است.امیدوارم مورد توجه و استفاده شما عزیزان قرار بگیرد.

مدیر وبلاگ : زهرا هنرمند
نویسندگان
شنبه 21 آذر 1394 :: نویسنده : زهرا هنرمند


نمونه ای از حکایت بازنویسی شده ی پایه ی هشتم(صفحه ی 36)؛
نوشته ی دانش آموز خوبم،اکبری

مردی در دفترش بسیار کار می کرد تا اینکه چشم هایش درد گرفت و دیگر نای دیدن نداشت. تصمیم گرفت چند روزی در خانه استراحت کند تا چشم دردش بهتر شود.اما بهتر نشد که بدتر شد.

 

برای همین مشکل را با همسرش در میان گذاشت و زنش که نادانی بیش نبود برای این که همسرش به نادانی او پی نبرد به او گفت:«دوستم دام پزشک است و اگراو چشم هایت را درمان کند چون دوستم است برایمان ارزان تر تمام می شودو دیگر اینکه این وقت شب دکتری پیدا نمی شود که چشمانت را درمان کند».


برای همین رفت و از دوستش کمک خواست و ماجرا را برای او تعریف کردودوستش که تازه به نادانی او پی برده بود تصمیم گرفت به او دارویی بدهد و او را دست به سر کند. پس همان دارویی را که برای چشم حیوانات از آن استفاده می کرد به همراه دستور استفاده آن به او داد.

 

 زن خوشحال به سمت خانه رفت و دارو را همان طور که دوستش گفته بود برروی چشم شوهرش مالید. چند دقیقه بعد چشمان مرد بهتر شد اما چند ساعت بعد از درد چشم به خود پیچیدو کاملا نابینا شد.

 

مرد برای شکایت از دوست زنش به دادگاه رفت و قضیه را برای قاضی تعریف کرد.قاضی پوزخندی زد و گفت دوست زنت نباید هیچ تاوانی به تو بدهد چون تو اگر آن قدر نادان نبودی برای درمان چشم هایت به جای دام پزشک به چشم پزشک مراجعه می کردی.

 

مرد که دیگر کور شده بود و نمی توانست با نگاهش زنش را تهدید کند،غرغر کنان از دادگاه خارج شد.ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها : نمونه بازنویسی،
لینک های مرتبط :

بخش یکم؛معرفی استاد خرمشاهی

استاد بهاء الدین خرمشاهی،قرآن پژوه،حافظ شناس و مترجم،در سال1324ه.ش در قزوین به دنیا آمد.پدرش از عالمانِ شهر بود.وی در سال1342ه.ش دیپلم گرفت و در رشته ی پزشکی،به ادامه ی تحصیل مشغول شد.اما این رشته را رها کرد و پس از شاگردی نزد بزرگان علم و ادب به ویژه دکتر شهیدی و دکتر محقق،مدرک کارشناسی زبان و ادبیات فارسی را دریافت کرد.سپس در رشته ی کتاب داری،تحصیلات خود را ادامه داد.

کارنامه ی زندگی علمی ایشان،در زمینه ی قرآن پژوهی و حافظ پژوهی بسیار پُربار است.او علاوه بر ترجمه ی قرآن(که همراه با تفسیری کوتاه نوشته شده)صدها مقاله در زمینه ی علوم قرآنی،در زمینه ی حافظ پژوهی نیز مقالات و کتاب های ارزنده ای نوشته است.از جمله کتاب های ایشان می توان،ذهن و زبان حافظ و حافظ نامه(دو جلدی)را نام برد.استاد بهاء الدین خرمشاهی،عضو پیوسته ی فرهنگستان زبان و ادب فارسی هستند.


ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها : تدریس درس هفتم پایه نهم،
لینک های مرتبط :

بخش یکم؛معرفی چهارمقاله

نظامی عروضی سَمَرقندی معروف به نظامی عروضی از درباریان سلسله ی غور(سلسله ای از امرا هستند که از قدیم در نواحی صعب العبور غور واقع در کوهستانهای مابین هرات و غزنه امارت داشتند)بود.

او یکی از نویسندگان نامیِ قرن ششم ه.ق است و کتاب چهارمقاله یا مَجمَعُ النَّوادِر را به نام یکی از شاهان سلسله ی غور،تألیف کرده است.

این کتاب شامل چهار بخش یا مقاله است؛دبیری،شاعری،نجوم،طِبّ.هدف نویسنده از نوشتن کتاب،شرایط اخلاقی و کاری چهار طبقه از مردمی است که پادشاهان به آنها نیازمندند.او در هر بخش یا مقاله،تقریباً دَه حکایتِ تاریخی متناسب با متن بیان نموده است.

متن کتاب از نظر نگارش،ساده و روان است و خلافِ نویسندگانِ دیگرِ این دوره مانند: نصرالله مُنشی(نویسنده ی کتاب کلیله و دمنه)از آرایه ها و واژگان دشوار استفاده نکرده است.


ادامه مطلب


نوع مطلب :
برچسب ها : حکایت ص 55 پایه نهم،
لینک های مرتبط :
جمعه 13 آذر 1394 :: نویسنده : زهرا هنرمند

نمونه ای از حکایت بازنویسی شده ی پایه ی هشتم(صفحه ی 36)؛

نوشته ی دانش آموز خوبم،فلاحی

مدت ها بود که چشم امیر ضعیف شده بود و به همین علت چشمش درد میکرد اما از ترس زدن عینک و مسخره شدن،هرگز به دکتر مراجعه نمی کرد. یک روز که از درد زیاد طاقتش به سر آمده بود،پیش دوستش علی که یک دامپزشک ماهر بود رفت و ماجرا را برایش شرح داد و گفت:خواهش می کنم فکری برای چشم هایم بکن و آن را درمان کن.
علی به امیر گفت که حتما باید پیش یک چشم پزشک و متخصص چشم بروی؛چون من داروهایم فقط مخصوص حیوانات است و ممکن است برایت مشکل ایجاد کند. اما امیر که از درد زیاد چشمش عصبانی شده بود،سر علی داد زد و گفت:هرکاری می گویم انجام بده.علی نیز به اجبار دارویی که در چشم چهارپایان می ریخت در چشم امیر ریخت تا اورا آرام کند.اما بعد از چند دقیقه شدت درد خیلی بیشتر شد و امیر بعد از مدتی حس کرد که دیگر نمی بیند و کور شده است.پس بعد از این ماجرا باعلی مشاجره شدیدی کرد و تصمیم گرفت که از علی شکایت کند.
هردوی آنها پیش قاضی رفتند و داستان را برایش تعریف کردند. قاضی پس از شنیدن داستان،علی را تبرئه کرد و به امیر گفت:اصلا تقصیر علی نیست.تقصیر توست که به جای رفتن پیش یک چشم پزشک،پیش یک دامپزشک رفتی و اورا مجبور به این کار کردی و حالا در ازای از دست دادن چشمانت مسخره کردن دیگران را به دست آوردی.

نوع مطلب :
برچسب ها : نمونه بازنویسی،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 12 آذر 1394 :: نویسنده : زهرا هنرمند
نمونه ای از حکایت بازنویسی شده ی پایه ی هشتم(صفحه ی 36)؛
نوشته ی دانش آموز خوبم،معدلت خواه


با خودش زیرلب می گفت:«مردک را ببین آخر!خاک را مستقیم وارد چشمم کرد!آخ!چقدر می سوزد.حال من چشم پزشک ازکجا پیداکنم؟!»
همینطور که زیرلب با خودش غرغر می کرد چشمش به دامپزشکی افتاد.در دلش گفت:«انسان که با حیوان تفاوت زیادی ندارد!می روم چشمم را به او نشان می دهم،بلکه دارویی به من بدهد.»
سپس راه خود را به سمت دامپزشکی تغییر داد و از دامپزشک خواست تا درمانی برای چشمش بیابد.دامپزشک با تردید مقداری دارو که برای حیوانات بود،در چشمش ریخت.
پس از ساعتی درد چشم او کم شد،اما چه کم شدنی!
دیگر چیزی را نمی دید!با خودش گفت:«حال که کور شده ام!حداقل پولم را پس بگیرم!»
پس پیش قاضی رفت و ماجرا را تعریف کرد.
قاضی پس از شنیدن ماجرابا نیشخند گفت:«او نباید هیچ پول یا تاوانی به تو بدهد!تو اگر کمی عقل داشتی واحمق نبودی و تفاوت پزشک انسان و پزشک حیوان را می دانستی پیش چشم پزشک می رفتی!»
نوع مطلب :
برچسب ها : نمونه بازنویسی،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 12 آذر 1394 :: نویسنده : زهرا هنرمند
دانش آموزان خوبم،
در بازنویسی حکایت ها لازم است به چند نکته توجه داشته باشید:
 • مفهوم کلی داستان را به خوبی دریابید و خلاصه ای از آن را در پیش نویس خود بنویسید.
 • هر جمله از حکایت،حتی اگر تنها یک فعل باشد،می تواند بهانه ی خوبی برای توصیف و شرح داستان،از سوی شما باشد.
 • دقت کنید که حال و هوا وفضای داستان را عوض نکنید.
 • در نهایت،متن بازنویسی شما باید داستان طولانی شده ی حکایت باشد.


نوع مطلب :
برچسب ها : مهارت نوشتاری هشتم،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 12 آذر 1394 :: نویسنده : زهرا هنرمندنمونه سوالات فارسی نهم پاییز 94

سری اول
سری دومنوع مطلب :
برچسب ها : نمونه سوال فارسی نهم،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 12 آذر 1394 :: نویسنده : زهرا هنرمند


نمونه سوالات فارسی هفتم و هشتم پاییز 94

نوع مطلب :
برچسب ها : نمونه سوال فارسی هشتم،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 12 آذر 1394 :: نویسنده : زهرا هنرمند

نمونه سوال فارسی هفتم پاییز 94

مهر ماه

آبان ماه

نوع مطلب :
برچسب ها : نمونه سوال فارسی هفتم،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 12 آذر 1394 :: نویسنده : زهرا هنرمند
دانش آموزان عزیزم،سلام.
امیدوارم همگی سلامت باشین و با انگیزه ای قوی و اعتماد به نفسی عالی،درسهاتون رو خوبِ خوب بخونین.چون در آستانه ی امتحانات نوبت اول قرار گرفتیم،از این به بعد نمونه سوالات جدیدی رو در وبلاگ میذارم تا برای مرور دوره ای و آزمونک های پیش از امتحان،آمادگی کافی رو به دست بیارین.

با آرزوی موفقیت برای شما عزیزان


نوع مطلب :
برچسب ها : همگام با امتحانات،
لینک های مرتبط :


آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
حدیث موضوعی اوقات شرعی
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات