ادب پژوهی
درباره وبلاگ


مخاطبان عزیز،سلام.
اینجانب زهراهنرمند،دبیر زبان و ادبیات فارسی ناحیه یک رشت،هستم.هدفم از تهیه وبلاگ ادب پژوهی،ارتباط بیشتر با دانش آموزان و ارائه تجربیات حرفه ای در رشته زبان و ادبیات فارسی است.امیدوارم مورد توجه و استفاده شما عزیزان قرار بگیرد.

مدیر وبلاگ : زهرا هنرمند
نویسندگان

بخش یکم؛معرفی چهارمقاله

نظامی عروضی سَمَرقندی معروف به نظامی عروضی از درباریان سلسله ی غور(سلسله ای از امرا هستند که از قدیم در نواحی صعب العبور غور واقع در کوهستانهای مابین هرات و غزنه امارت داشتند)بود.

او یکی از نویسندگان نامیِ قرن ششم ه.ق است و کتاب چهارمقاله یا مَجمَعُ النَّوادِر را به نام یکی از شاهان سلسله ی غور،تألیف کرده است.

این کتاب شامل چهار بخش یا مقاله است؛دبیری،شاعری،نجوم،طِبّ.هدف نویسنده از نوشتن کتاب،شرایط اخلاقی و کاری چهار طبقه از مردمی است که پادشاهان به آنها نیازمندند.او در هر بخش یا مقاله،تقریباً دَه حکایتِ تاریخی متناسب با متن بیان نموده است.

متن کتاب از نظر نگارش،ساده و روان است و خلافِ نویسندگانِ دیگرِ این دوره مانند: نصرالله مُنشی(نویسنده ی کتاب کلیله و دمنه)از آرایه ها و واژگان دشوار استفاده نکرده است.


بخش دوم؛محتوا

این حکایت در مورد رمز موفقیت در زندگی است؛به کم راضی نشدن و به کارهای بزرگ دست زدن.همچنین به تأثیر کلام و درکِ هوشمندانه ی آدمی اشاره دارد که فردی تنها با خواندن دو بیت شعر،بصیرت می یابد و رمز موفقیت را به دست می آورد.

بخش سوم؛شرح و توضیح

را:به/امیری:حکومت/چون افتادی:چگونه دست یافتی/دیوان:مجموعه ی اشعار/حنظله ی بادغیسی:از قدیمی ترین شاعران فارسی گوی بعد از اسلام،معاصر طاهریان(قرن سوم ه.ق)/همی خواندم:می خواندم(کاربرد قدیمی فعل ماضی استمراری)
مهتری:بزرگی و سروری/گر:مخفف اگر/کام:آرزو،سقف دهان،در این جا دهان/کاربرد دو حرف اضافه(به ... در)نشانه ی کهنگی متن است/شو:برو،فعل امر/خطر کردن:کار  خطرناک و بزرگی انجام بده(خطیر،هم خانواده)/ز»مخفف از/یا .... یا:حرف ربط/عِزّ:عزّت و سربلندی/جاه:مقام/چو:مانند/مردانت:انسان های بزرگ/ت:مضافٌ الیه(مرگت)/رویاروی:رو به رو
معنی شعر:
اگر بزرگی و سروری در دهان شیر هم باشد،برو و این کار خطرناک و بزرگ را انجام بده و از دهان شیر،آن را به دست بیاور.
سرانجام یا به سروری و سربلندی و ثروت و مقام دست خواهی یافت یا مانند انسان های بزرگ،با مرگت رو به رو می شوی(می میری).
داعیه:انگیزه/باطن:درون،دل/در آن حالت که اندر بودم:آن وضعی که داشتم/راضی نتوانستم بود:نمی توانستم خودم را قانع کنم/دارایی:مال/بفروختم:فروختم(کاربرد کهن فعل ماضی ساده با پیشوند ب)/رحلت کردم:کوچ کردم(تحول معنایی واژه،در زمان ما،رحلت برای وفات کردن به کار می رود)/صفاریان:از نخستین حکومت های مستقل ایرانی به رهبری یعقوبِ لیث در قرن سوم ه.ق/شوکت:شکوه و عظمت/کارِ من بالا گرفت:وضعم بهتر شد/ترقی کردم:پیشرفت کردم/جمله:همه/به فرمان خویش درآوردم:بر آن ها مسلط شدم/اصل و سبب:علت

نوع مطلب :
برچسب ها : حکایت ص 55 پایه نهم،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 29 آبان 1396 11:54 ب.ظ
این دو بیت درمورد چه داستانی بوده است
زهرا هنرمندسلام.در ردیف اولین سروده های فارسی به شمار میروند.
دوشنبه 22 آذر 1395 06:39 ب.ظ
مرسیییییییییییییییییی واقعا عالی
زهرا هنرمندسلام.
چهارشنبه 17 آذر 1395 05:31 ب.ظ
سلام ممنون خانم هنرمند ممنون بابت زحمت هایی که برای ما میکشین
زهرا هنرمندسلام و سپاس.
چهارشنبه 10 آذر 1395 01:22 ب.ظ
تشکر بخاطر تمام زحمات شما.
زهرا هنرمندسلام.وظیفه است دخترم.
جمعه 20 آذر 1394 12:13 ب.ظ
سلام.خیلی ممنون خانم هنرمند
زهرا هنرمند
دوشنبه 16 آذر 1394 07:29 ب.ظ
ببخشید خانم هنرمند، یه سوال داشتم.
در معنی بیت دوم شعر حکایت منظور از آدم های بزرگ چیه؟ چون اینجوری معنیش برام نامفهومه.
زهرا هنرمندسلام.در جنگ با شیری که در دهانش،سروری است(زندگی)یا بزرگی و سروری و... را به دست می آوری یا مردانه می جنگی و می میری.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
حدیث موضوعی اوقات شرعی
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic