تبلیغات
ادب پژوهی - سپاسگزاری
 
ادب پژوهی
درباره وبلاگ


مخاطبان عزیز،سلام.
اینجانب زهراهنرمند،دبیر زبان و ادبیات فارسی ناحیه یک رشت،هستم.هدفم از تهیه وبلاگ ادب پژوهی،ارتباط بیشتر با دانش آموزان و ارائه تجربیات حرفه ای در رشته زبان و ادبیات فارسی است.امیدوارم مورد توجه و استفاده شما عزیزان قرار بگیرد.

مدیر وبلاگ : زهرا هنرمند
نویسندگان
سه شنبه 5 آبان 1394 :: نویسنده : زهرا هنرمند
دانش آموزان عزیزم،سلام.
از پیام های زیبایی که در پاسخ سؤالات فارسی هفتم،هشتم و نهم،نوشته اید،سپاسگزارم.
«کاش روزی به کام خود برسید/بچه ها،آرزوی من،این است»
نوع مطلب :
برچسب ها : سپاسگزاری،
لینک های مرتبط :
شنبه 15 مهر 1396 02:41 ب.ظ
من همیشه برای خواندن پست های کوچکتر که انگیزه های آنها را نیز روشن می کنم، استفاده می کنم و این نیز با این پاراگراف که من هستم اتفاق می افتد
خواندن در این زمان.
دوشنبه 9 آذر 1394 10:50 ب.ظ
با تشکر فراوان از زحمات شما
زهرا هنرمندسلام.ممنون گلم
جمعه 6 آذر 1394 07:42 ب.ظ
منبع: http://hamshagerdi1357.persianblog.ir/post/66/از دل تا قلم
زهرا هنرمند
جمعه 6 آذر 1394 07:40 ب.ظ
شگفتیهای آفرینش

ابرها و ریزش باران

باران، یکی از نعمت‏های بزرگ پروردگار است که به وسیله ابرها در بسیاری از نقاط زمین فرو می‏ریزد. در اثر همین برکات آسمانی است که رودها، چشمه‏ها، سدها ودریاها پر آب می‏شود و زندگی موجودات در زمین ادامه می‏یابد. در خطبه‏ای از امیرمؤمنان درباره چگونگی شکل‏گیری ابرها و ریزش باران می‏خوانیم: «خداوند، ابرهایی را آفرید تا قسمت‏های مرده زمین احیا شود و گیاهان رنگارنگ بروید. پس قطعات بزرگ و پراکنده ابرها را به هم پیوست تا سخت به حرکت درآمدند و با به هم خوردن ابرها، برق‏ها درخشیدن گرفت و از درخشندگی ابرهای سفیدِ کوه پیکر و متراکم چیزی کاسته نشد. بعد، ابرها را پی در پی فرستاد تا زمین را احاطه کردند و بادها، شیر باران را از ابرها دوشیدند و به شدت به زمین فرو ریختند. ابرها هم پایین آمده سینه بر زمین ساییدند و آن‏چه بر پشت داشتند، فرو ریختند و در این حال، در بخش‏های بی‏گیاه زمین، انواع گیاهان رویید و در دامن کوه‏ها سبزه‏ها پدید آمد».
زهرا هنرمند
جمعه 6 آذر 1394 10:04 ق.ظ
سلام خانم هنرمند.گفته بودین که آرایه ها و معنی کلگه های درس ششمرو از وبلاگتون برداریم.من هرچه قدر دنبالش گشتم نتونستم پیداش کنم.میشه بگین کجاس؟ممنونم.
زهرا هنرمندسلام.درس هفتم و حکایت درس 6
پنجشنبه 5 آذر 1394 04:50 ب.ظ
خانم هنرمند پاورپویینت من رو که درباره شتر بود دیدین ؟
زهرا هنرمندبله.تا هفته آینده میذارم تو وبلاگم.ممنون
دوشنبه 25 آبان 1394 08:17 ب.ظ
واقعا وبلاگتون عالیه ممنون از زحمات شما
زهرا هنرمندسلام.سپاس
دوشنبه 18 آبان 1394 05:30 ب.ظ
خیلی ممنون.
زهرا هنرمند
دوشنبه 18 آبان 1394 03:23 ب.ظ
سلام ،خانم هنرمند .خسته نباشید.
می خواستم بگم کلاس محدثه سه شنبه امتحان فارسی دارد یا چهارشنبه؟

زهرا هنرمندسلام.چهارشنبه
یکشنبه 17 آبان 1394 09:08 ب.ظ
*عنکبوت*
هر حیوان و حشره ای برای خود خانه و لانه ای دارد، ولی هیچ یک از این خانه ها به سستی خانه عنکبوت نیست. لانه عنکبوت که از تعدادی تارهای بسیار نازک ساخته شده است، نه دیواری دارد و نه سقفی. مصالح آن نیز به قدری سست و بی دوام است که در برابر هیچ حادثه ای مقاومت نمی کند و با نسیمی، تار و پودش درهم می ریزد. با این حال، همین خانه بی بنیان، برای عنکبوت، هم مرکز استراحت است و هم دامی است برای صید حشره ها و رسیدن به غذا. به تعبیر شاعر:

رزق را روزی رسان پر می دهد
بی مگس کی زنده ماند عنکبوت
منبع:www.hawzah.net
......❤
ببخشید خانم هنرمند من این مطلب رو چند روز پیش گذاشته بودم ولی الان که به وبلاگتون سر زدم،فهمیدم که ارسال نشده بود...این شد که دوباره دارم براتون میفرستم.خسته نباشید
زهرا هنرمندسلام.
شنبه 16 آبان 1394 09:07 ب.ظ
خانم معذرت می خوام گوشیم جواب رو نمی نوشت من هدیه همتی ازکلاس زکیه
زهرا هنرمندسلام.متوجه شدم دخترم.
جمعه 15 آبان 1394 10:26 ق.ظ
سلام می شود تشکیل بدیم؟؟؟؟؟؟؟؟
زهرا هنرمندسلام.شما خودتون رو معرفی نکردین.
پنجشنبه 14 آبان 1394 07:20 ق.ظ
سلام ماخیلی خوشحالیم امسال شما معلم ماهستید
زهرا هنرمندسلام دخترای گلم.شما لطف دارید.
پنجشنبه 14 آبان 1394 07:18 ق.ظ
سلام خانوم هنرمند ممنون ازشماوزحمات شما می خواستم بپرسم اگه می شود یه گروه ادبیات تشکیل بدیه باحضورشما لطفا جوابدید
زهرا هنرمندسلام.متشکرم.شما؟
سه شنبه 12 آبان 1394 09:38 ب.ظ
سلام خانوم هنرمند حیف شد امسال معلم ما نشدید ولی بازم به وبلاگتون سر میزنم ممنون از مطالب خوبتون
زهرا هنرمندسلام دخترم.لطف دارید.اما امسال دبیر بسیار خوبی دارین که بهتر از من به شما آموزش میده.موفق باشید
سه شنبه 12 آبان 1394 06:48 ب.ظ
شگفتی های آفرینش شتر:

1ـ داخـل دهـان آن از پوست سفـت و سخـت پـوشـیـده شـده کـه باعـث می شود بتواند گیاهان دشت و صحرا که خشک و خاردار هستند را بخورد و زخمی نشود.

2ـ مژه های آن خیلی پرپشت و کیپ همدیگر هستند که باعث می شود شن و ماسه هـای اطـراف به درون چشم وی نـفـوذ نکنند.

3ـ گـوشـهـای آن کـوچکـ و پـوشـیـده از مـوهـای پـرپـشـت و بهم چسبیده است، که باعث می شود شن و ماسه داخل گوش آن نروند.
4ـ پـوسـته مـخاطی سوراخ بینی آن سطح خیلی پهنی دارند که راه نفوذ برای شن و ماسه به داخل بینی باقی نمی گذارند.

5ـ کوهان آن محل ذخیره انرژی است.

6ـ سطح کمر آن باریک است. که باعث می شود تابش گرم و سوزان نیم روزی خورشید، فقط به قسمت کمی از بدن وی بطور مـؤثر بـتابـد.

7ـ کلیه های وی قسمت زیادی از آبهای مصرف شده را دوباره پس می گیرند، (به این خاطر ادرار آن غلیظ است).

8ـ پوست پـشـمی آن باریک و نرم است. هم گرما را خنثی می کند و هم بدن را خنک می کند.

9ـ روده آن سلولهای جذب آب دارد. این سـلـولـهـا قـسـمـت زیـادی از آب مـصـرف شـده مـوجود در غذای روده را جذب می کنند و برای بدن نگه می دارند.

10ـ شکم وی خیلی بزرگ است. می تواند تا 200 لیتر آب بنوشد. علاوه بر آن مجراها و منابع ذخیره آب نیز دارد. که هنگام آب خوردن آنها را نیز پر می کند.

12ـ مجرای خون وی در اعماق بدن قـرار نگرفـته بـلکه زیر پوست گردن و پاها و پهـلـوهـا قرار گرفته است. این باعث می شود که گرمای بدن را بیشتر به سطح بدن منتقل کند. و سـرخ رگـهـا حتی در شـرایـطـی که تقـریـباً بی آب باشند و در وضعیت تقریبی معادل یک دویست هزارم حجم واقعی خود، باز هم می توانند اکسیژن را به نقـاط مختـلف بدن منتقل کنند.
منبع:quran-kareem.mihanblog.com
زهرا هنرمند
سه شنبه 12 آبان 1394 03:39 ب.ظ
نوعی مورچه به نام مورچه ساعو برگهارا در انبارهای زیر زمینی خود جمع میکنند و از فضولات کرمینه مخصوصی، آنهارا کود میدهند،در نتیجه نوعی قارچ بر این برگها می روید ک مورچه ها آنهارا می خورند.مورچه های برده بردار:مورچه هایی هستند ک از خود غلام دارند و مورچه های ناتوان تر از خود را به بندگی می گیرند.مورچه های دامدار :یک نوع شته از برگ درختان،نوعی عسل میسازد که مطبوع طبع مورچه ها است.مورچه ها این شته هارا اسیر کرده و به لانه های خود می برند،برای آنها برگ و آذوقه تهیه میکنند.
زهرا هنرمند
سه شنبه 12 آبان 1394 03:36 ب.ظ
منبع:
kosar-toysarkan.kowsarblog.ir
نویسنده:
torkashvand
زهرا هنرمند
سه شنبه 12 آبان 1394 03:31 ب.ظ
گفت و گو کنید س1 ص22:
برخی از دانشمندان بزرگ زمان ما براساس بعضی از قرائن و دلائل فلسفی و ریاضی، باز جدا طرفدار این هستند که عالم در مجموع ابعاد خودش محدود است. یکی از کسانی که این نظریه را دارد و پافشاری کرده است و خلاف نظریه اش را هم کسی نتوانسته ثابت کند همین دانشمند معروفی بود که در چند سال پیش فوت کرد و نظریه نسبیت را در جهان آورد، یعنی اینشتین.

نظریه او همان نظریه محدود بودن ابعاد عالم است که می گوید اینچنین نیست که «عالم» نامتناهی باشد و هر چه ما پیش برویم عالمی باشد شبیه این عالم، در نهایت امر این عالم ما محدود است و کروی الشکل هم هست.

قرآن می گوید: نزدیکترین آسمانها را به ستارگان مزین کرده ایم. اگر این جور باشد معلوم می شود که آنچه را که قرآن آسمان می داند مافوق همه این ستارگان است، این ستارگانی که چندین میلیون سال نوری با ما فاصله دارند، چون قرآن می گوید: نزدیکترین آن آسمانها به این ستارگان مزین هستند.
خداوند در آیه 5 سوره ملک می فرماید:«و لقد زینا السماء الدنیا بمصابیح». همانا آسمان نزدیک تر را با چراغ هایی زینت دادیم.در آیه چهارم سخن از هفت آسمان یا به تعبیر دیگر طبقات هفتگانه آسمان است. در این آیه تعبیرش این است که ما نزدیکترین آن آسمانها را با مصباحها و چراغها مزین گردانیده ایم، که مقصود از چراغها بدون شک ستاره هاست. و جعلناها رجوما للشیاطین؛ و آن را مایه راندن شیاطین قرار دادیم.

راجع به مساله آسمانها، در قرآن به طور مسلم معنی و مفهومی به نام هفت آسمان، البته هفت سما، وجود دارد. سما با آسمان متفاوت است، چون کلمه " آسمان " که فارسی است یعنی مانند آس (سنگ آسیا)، یعنی آن چیزی که مانند سنگ آسیا می چرخد، یعنی مفهوم چرخیدن آنچه را که آسمان می نامیم باید قبول کرده باشیم، که همان " فلک " قدما می شود.
زهرا هنرمند
سه شنبه 12 آبان 1394 02:48 ب.ظ
این برای شیرین نظیری است :
یکی از شگفتی های آسمان وجود منظومه خورشیدی است که منبع نور و گرما برای سیاره ی زمین است . چهار سیاره تیر و ناهید و مریخ و زمین نزدیک به خورشید هستند . زمین به مدت 365 روز دور منظومه خورشیدی می چرخد . سیاره زمین علاوه برخورشید ماهی نیز دارد که به خودی خود نور ندارد و نور خود را از خورشید میگیرد
با وجود اینکه قطر خورشید حدود 400 برابر ما است فاصله ی خورشید تا ماه 400 برابر بیشتر از فاصله ماه تا ماست
منبع : کتاب پیدایش فصل ها
نویسنده : رضا ناظمیان
ممنون از زحمات شما
زهرا هنرمند
سه شنبه 12 آبان 1394 02:33 ب.ظ
یکی از زیباترین عجایب آسمان ها دنباله دارها هستند.دنباله دار دار یک جرم یخی است که غبار و گاز درون خود را بیرون می پاشد. بیشتر دنباله دارهایی که ما از زمین شاهد آنها هستیم در مدار بیضی شکل بزرگی به دور خورشید در گردشند.هر دنباله دار از یک هسته جامد، که توسط ابری به نام گیسو احاطه شده است، تشکیل می شود. دنباله دارها دارای یک یا دو دم نیز هستند. اغلب دنباله دارها آنقدر کوچک یا کم نورند که از زمین، بدون تلسکوپ دیده نمی شوند. با اینحال برخی از آنها تا هفته ها در آسمان با چشم غیر مسلح دیده می شوند. ما دنباله دارها را به دلیل گاز و غبار موجود در گیسو و همینطور بازتاب نور در قسمت دم آنها می بینیم. همچنین گازهای دنباله دارها انرژی را که از خورشید جذب کرده اند، پخش می کنند و این باعث درخشش آنها می گردد.
منبع:سایت نجوم ایران
زهرا هنرمند
سه شنبه 12 آبان 1394 02:15 ب.ظ
نام دیگر زرافه شتر گاو پلنگ است.
تعداد مهره های گردنش 7 تا است.
طول زبانش 50 سانتی متراست.
غذای مورد علاقه اش برگ های درخت اقاقیا می باشد.
برای جلوگیری از خطر و آسیب دشمنانش ایستاده می خوابد.
طول قد زرافه نر حدود 5 متر و زرافه ماده 4 متر است.
گردن این حیوان مانند گردن شتر،سم این حیوان مانند سم گاو و پوست این حیوان مانند پوست پلنگ آفریده شده است.
این حیوان تار صوتی ندارد و لال است.

منبع:www.tebyan-zn.ir/
زهرا هنرمند
سه شنبه 12 آبان 1394 07:09 ق.ظ
زهرا هنرمند
سه شنبه 12 آبان 1394 06:58 ق.ظ
مرغ مگس کوچک ترین پرنده ی دنیاست.مرغ مگس در لانه ای که فقط به اندازه ی یک گردو است تخم می گذارد.مرغ مگس یک هلی کوپتر واقعی است.این پرنده می توانددر تمام جهات،یعنی بر عقب،جلو،کناره ها،بالا،پایین و حتی در جا پرواز کند
زهرا هنرمند
سه شنبه 12 آبان 1394 06:55 ق.ظ
مرغ مگس کوچکترین پرنده ی دنیاست.مرغ مگس در لانه ای که فقط به اندازه ی یک گردو است تخم می گذارد.مرغ مگس یک هلی کوپتر واقعی است.این پرنده می تواند در تمام جهات،یعنی بر عقب،جلو،کناره ها،بالا،پایین و حتی درجا پرواز کند.
زهرا هنرمند
سه شنبه 12 آبان 1394 06:47 ق.ظ
" مورچه های کشاورز"
نوعی مورچه به نام مورچه سائو، برگها را در انبارهای زیر زمینی خود جمع می کنند و از فضولات کرمینه مخصوصی، آنها را کود می دهند، در نتیجه نوعی قارچ بر این برگها می روید که مورچه ها آن را می خورند . بشر به تازگی پی برده است قارچ ها در تاریکی بهتر می رویند، اما مورچه ها این سر طبیعت را هزاران سال است که می دانند.

"مورچه های برده دار"
مورچه هایی هستند که از خود غلام دارند و مورچه های ناتوان تر از خود را به بندگی می گیرند . به این منظور پیله مورچه های دیگر را می دزدند و می پرورانند ، هنگامی که این پیله ها مورچه شدند، برای آنها کار می کنند و از آنها فرمان می برند.
این غلامداری در برخی از مورچه ها به جایی رسیده که اگر غلامی در کار نباشد، مورچه های کارفرما حتی غذای خود را نیز نمی تواند به دست آورند.
"مورچه های دامدار"
یک نوع شته از برگ درختان، نوعی عسل می سازد که مطبوع طبع مورچه ها است. مورچه ها این شته ها را اسیر کرده و به لانه های خود می برند، برای آنها برگ و آذوقه تهیه می کنند و مانند چوپانی که از گوسفند مراقبت می کند، از این شته ها مواظبت می نمایند، تا از عصاره و شیره ای که می سازند ، استفاده کنند.

حیوانات با ژست های مخصوص ، حرکات خاص و یا با صدا و نطق، مکالمه می کنند و به طرف مقابل مقصود خود را می فهمانند.از مورچه ها، کسی با گوش خود صدایی نشنیده، ولی مکالمه آنها را، که ظاهراً با شاخک های خود انجام می دهند، کم و بیش دیده شده است.
مورچه ها در مسیر حرکت خود وقتی به هم می رسند ، توقف کوتاهی می کنند ، شاخک های خود را تکان داده و با پخش امواج یا احتمالاً صدایی که برای ما مفهوم نیست با هم صحبت می کنند . در این موضوع جای هیچ شبه ای نیست.

منبع:
www.tebyan.net
زهرا هنرمند
سه شنبه 12 آبان 1394 06:45 ق.ظ
بنا بر نص صریح آیه 19 سوره نمل، وقتی حضرت سلیمان (ع) و همراهانش به وادی مورچگان وارد می شوند، مورچه ای می گوید: " ای مورچگان به لانه های خود داخل شوید که سلیمان و سپاهیانش شما را در هم نشکنند، در حالیکه( به عمل خود) آگاه نیستند."
با خواندن این آیه سوالاتی در اذهان ایجاد می گردد که مورچه با چه وسیله ای صحبت می کند؟ اصلاً تشکیلات مورچه ها از چه قرار است؟ و با پاسخ به این سوالات است که رازی از رازهای آفرینش فاش می شود.
حال در حد توان خود، به این سوالات پاسخ ارائه می دهیم.
در دنیا هزاران نوع مورچه زندگی می کند ، که عاداتشان مانند انسانها با یکدیگر تفاوت بسیار دارد، به همین جهت مکالمه و نوع زبان آنها نیز با یکدیگر متفاوت است . برای فهم بیشتر اختلافات در آنان، به پاره ای از انواع مورچه ها اشاره می نماییم.

زهرا هنرمند
سه شنبه 12 آبان 1394 06:41 ق.ظ
آفرینش آسمان
امیرمؤمنان علیه السلام در خطبه ای درباره آفرینش آسمان و شگفتی های آن می فرماید: «خداوند، فضای باز و پستی و بلندی و فاصله های وسیع آسمان ها را بدون این که بر چیزی تکیه کند، نظام بخشید و شکاف های آن را به هم آورد... و آفتاب را نشانه روشنی بخش روز، و ماه را با نوری کمرنگ برای تاریکی شب ها قرار داد. بعد آن دو را در مسیر حرکت خویش به حرکت درآورد و حرکت آن دو را دقیق اندازه گیری کرد تا در درجات تعیین شده حرکت کنند که بین شب و روز تفاوت باشد و قابل تشخیص شود و با رفت و آمد آن ها، شماره سال ها و اندازه گیری زمان ممکن باشد. پس در فضای هر آسمان، فلک آن را آفرید و زینتی از گوهرهای تابنده و ستارگان درخشنده بیار است... و تمامی ستارگان از ثابت و استوار، و گردنده و بی قرار، فرود آینده و بالا رونده، و نگران کننده و شادی آفرین را، تسلیم اوامر خود فرمود».

منبع:نهج البلاغه
زهرا هنرمند
دوشنبه 11 آبان 1394 08:54 ب.ظ
سلام منبع tmsgrompسایت روزگار نو
زهرا هنرمندممنون
دوشنبه 11 آبان 1394 08:52 ب.ظ
درتابستان باالهام درونی مورچه به فکر زمستان است درصورتی که چه بساهنوز زمستانی دیده نشده است.دانه های غذارابه طورمناسبی نگهداری می کند،گاه آنهاراازلانه بیرون میاورندتا هوا بخورندوفاسدنگردند. نوعی مورچه هاسپاهی نام دارندکه مثل عشایرازجایب به جای دیگر میروند.انهاحشره ای درنده هستندوحتی فیل هامراقب هستند در سر راه انها قرار نگیرندوگرنه اسیب می بینند
زهرا هنرمند
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


نمایش نظرات 1 تا 30
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
حدیث موضوعی اوقات شرعی