تبلیغات
ادب پژوهی - واژه شناسی،درس یک،پایه نهم
 
ادب پژوهی
درباره وبلاگ


مخاطبان عزیز،سلام.
اینجانب زهراهنرمند،دبیر زبان و ادبیات فارسی ناحیه یک رشت،هستم.هدفم از تهیه وبلاگ ادب پژوهی،ارتباط بیشتر با دانش آموزان و ارائه تجربیات حرفه ای در رشته زبان و ادبیات فارسی است.امیدوارم مورد توجه و استفاده شما عزیزان قرار بگیرد.

مدیر وبلاگ : زهرا هنرمند
نویسندگان
پنجشنبه 2 مهر 1394 :: نویسنده : زهرا هنرمند
گاهی تغییر در یک واج،موجب تغییر معنای یک واژه می شود.واج چیست؟

واج،کوچک ترین واحد آوایی زبان است که گرچه به تنهایی معنایی ندارد،باعث پیدایش تفاوت معنایی میان واژه ها می شود.مانند: سار ـ بار(تفاوت در واج س ـ ب).
حروف الفبای هر زبان،نماد نوشتاری واج های موجود در آن زبان هستند اما در زبان فارسی یک واجِ واحد با چند شکل متفاوت(چند حرف)نوشته می شود:
 1. واج ز : ز ـ ذ ـ ض ـ ظ
 2. واج س: س ـ ص ـ ث
 3. واج ت: ت ـ ط
 4. واج ه: ه ـ ح
 5. واج ء: ء ـ ع
 6. واج غ: ق ـ غ
به علاوه در زبان فارسی به حروفی بر می خوریم که بیش از یک واج را نشان می دهند:
 1. حرف و در واژه های(وام،ناو)نشانه صامت(v) و در واژه های(دستور،مور)نشانه مصوت(u) و در واژه های(خوش،تو)نشانه مصوت(o) است.
 2. حرف ی در واژه های(یار،پیمان)نشانه صامت(y) و در واژه های(بیمار،ماهی)نشانه مصوت(i) است.
 3. حرف ـه در واژه های(مهر،دِه)نشانه صامت(h) و در واژه های(جامه،خانواده)نشانه مصوت(e) است.

بر این اساس،واج ها در زبان فارسی به دو دسته تقسیم می شوند:

 1. مصوت ها؛ اَ ـ اِ ـ اُ ـ آ ـ او ـ ای
 2. صامت ها؛ ء ـ ب ـ پ ـ ت ـ س ـ ج ـ چ ـ ه ـ خ ـ د ـ ز ـ ر ـ ژ ـ ش ـ غ ـ ف ـ ک ـ گ ـ ل ـ م ـ ن ـ و ـ ی


نوع مطلب :
برچسب ها : نکته دستوری پایه نهم،
لینک های مرتبط :
جمعه 12 آبان 1396 11:43 ق.ظ
سلام خانم هنرمند برای آرایه واج بای همین رو پیرینت بگیریم
زهرا هنرمندسلام.بله دخترم
یکشنبه 16 مهر 1396 11:03 ب.ظ
این اولین بار من یک دیدار سریع در اینجا می گذارم و من در واقع خشنود هستم
برای خواندن همه چیز در یک مکان.
دوشنبه 12 مهر 1395 06:38 ب.ظ
سلام و وقت بخیر خانم هنرمند عزیز ، دست شما درد نکنه بابت تمامی زحمات .

سپاس
زهرا هنرمندسلام و سپاس عزیزم.
یکشنبه 11 مهر 1395 06:27 ب.ظ
خیلی ممنون از زحمات شما
زهرا هنرمندسلام و سپاس
یکشنبه 11 مهر 1395 05:22 ب.ظ
مرسی بابت مطالب خوبی که برامون میزارید
زهرا هنرمندسلام و سپاس
سه شنبه 24 آذر 1394 04:28 ب.ظ
خانم هنرمند ممنون بابت چیز هایی که به ما آموزش میدید
زهرا هنرمند
چهارشنبه 11 آذر 1394 09:56 ق.ظ
سلام خانم هنرمند،ممنون از مطالب خوبتون ، وازینکه به وبلاگ کلاس ما سر میزنید سپاس گزارم.:-D
زهرا هنرمندسلام.لطف دارید دخترم.ممنون
سه شنبه 10 آذر 1394 08:20 ب.ظ
سلام خانم هنرمند.از وقتی که برای ما میزارید ممنونم.
زهرا هنرمندسلام.تشکر عزیزم
یکشنبه 8 آذر 1394 11:03 ق.ظ
سلام لطفا مرا لینک کنید
زهرا هنرمندسلام.چشم
پنجشنبه 14 آبان 1394 07:22 ق.ظ
سلام واقعا ممنون که برای ماوقت میذارید
زهرا هنرمندسلام.سپاس
چهارشنبه 13 آبان 1394 11:11 ب.ظ
محتویات منظومۀ شمسی:
تمامی اجرامی که تحت نیروهای گرانشی خورشید در مدار ها در گردش اند، منظومۀ شمسی را تشکیل می دهند. این اجرام بر اساس جرمشان در سلسله مراتب مشخص قرار دارند،در راس آن ها خورشید واقع است، سپس سیارات، اقمار و حلقه های آن ها، خرده های بین سیاره ای (ستاره های دنباله دار، سیارک ها و شهاب ها) و در آخرین مرتبه گازها و گرد و غبار بین سیاره ای قرار دارند.
ذوالفقاری،علی،1336،منظومۀ شمسی،ادبیات نوجوانان
انتشارات گوهر اندیشه
چاپ: سوم1390 تیراژ:5000 جلد
زهرا هنرمندسلام.
سه شنبه 12 آبان 1394 06:46 ب.ظ
سلام خانم خنر مند من تازه یه قصیده از سعدی رو تونستم بذارم.ببخشید
زهرا هنرمند
دوشنبه 11 آبان 1394 08:25 ب.ظ
تحقیق درباره شگفتی های افرینش
ماه تنها قمر طبیعی زمین وپنجمین قمر بزرگ منظومه شمسی، چندمیلیارد سال است که به دور زمین می چرخد. هزاران سال است که انسان آن را نظاره نموده و به عنوان نشانی از خداوند به آن احترام گذاشته است. او همواره در این رویا بوده که روزی بتواند به این جهان همسایه سفر کند. ماه با پدیده های نوری منظم و از روی قاعده ای که مرتب تکرار می شود از قبیل هلال و بدر به نیاکان ما یاری نموده تا بتوانند نخستین تقویم های قابل استفاده را به وجود آورند. ماه به خاطر نزدیک بودن به زمین بعد از خورشید درخشانترین جرم آسمانی از دیدگاه زمینیان است که در حالت بدر(ماه کامل) با قدر ۱۲- می درخشد. ماه همچنین اولین جرم آسمانی بود که انسان توانست در مورد فاصله، اندازه، ابعاد و مناظر آن به تحقیق و بررسی بپردازد.

ماه در یک مدار بیضوی( همانند مدار سیارات منظومه شمسی) به دور سیاره مادر خود یعنی زمین می چرخد که در حالت حضیض (نزدیکترین فاصله) ۳۵۶۵۰۰ کیلومتر و در حالت اوج (دورترین فاصله) ۴۰۶۷۰۰ کیلومتر از زمین فاصله می گیرد ولی به طور متوسط ۳۸۴۰۰۰ کیلومتر از زمین فاصله دارد. قطر ماه در حدود ۳۵۰۰ کیلومتر است و تقریباً برابر با عرض قاره استرالیا است.

این تغییر فاصله باعث می شود قطر ظاهری ماه بین 38/29 تا 53/33 دقیقه قوسی تغییر کند.(منظور از قطر ظاهری،اندازه زاویه جسم در کره آسمان است.به عبارت دیگر زاویه ای است که بین دو خط رسیده از دو سر جسم در چشم راصد ایجاد می شود)واضح است که هرچه ماه به حضیض مداریش نزدیکتر باشد قطر زاویه ای آن بیشتر وهرچه دورتر باشد(یعنی در اوج باشد)کوچکتر دیده خواهد شد.

ماه تقریباً هر ۵/۲۷ روز یک بار به دور زمین می چرخد و در این مدت هم یک بار به دور خود می چرخد. به این جهت است که ماه همواره یک روی خود را به ما نشان می دهد چیزی که به قفل شدگی گرانشی معروف است.درواقع بشر قبل از پرتاب سفینه های فضایی به ماه،هرگز طرف دیگر ماه را ندیده بود.

نکته دیگری که باید به آن اشاره نمود اختلاف بین محور چرخش ماه به دور خود با صفحه مداریش است.ماه مانند زمین ،در صفحه مداریش به دور خودش نمی چرخد بلکه استوای ماه با صفحه مداری آن زاویه ای در حدود 1 درجه و32 دقیقه قوسی می سازد
http://www.haftaseman.ir/
زهرا هنرمند
دوشنبه 11 آبان 1394 08:23 ب.ظ
سلام.ممنون از مطالب خوبتون.خسته نباشید
زهرا هنرمندسلام.
یکشنبه 10 آبان 1394 08:47 ب.ظ
مورچه= مورچه حشره ای اجتماعی است همانند زنبور عسل از راسته نازک بالان که در میانه است یعنی حدود 110 تا 130 میلیون سال پیش تکامل یافته است. امروز بیش از 120000 گونه مورچه طبقه بندی شده اند وتحقیق شده شده است که تا 22000 گونه نیز هستند. مورچه ها به راحتی از شاخکهای آرنج دارشان و ساختار گروه مانند شان و کمر باریکشان قابل شناسایی هستند . به دو گروه کوجک و بزرگ تقسیم می شوند. ماهی سنگ = در کف آبهای استرالیا یافت میشود. خارهای پشت آن به اندازه از پا در آوردن کسی است که آن را لگد می کند کافیست . ومرگ در ظرف چند ساعتی حتمی است . دلفین = دلفین اگرچه پوستشان صاف به نظر میرسد اما آنها در مقطعی از ز ندگی خود یعنی در بدو تولد مقدار کمی مو شبیه سبیل مانند انسان ها پشت لب بالای خود دارند . اما به دلیل شنا کردن این مو میریزد. دلفین ها همچنین به دلیل نداشتن ناحیه بویایی در مغز خود قادر به تشخیص بو نیستند . و حس بویایی ندارند .
زهرا هنرمند
شنبه 9 آبان 1394 06:32 ب.ظ
ادرس وبلاگ کلاس وبراتون نوشتم
زهرا هنرمندسلام دخترم.ممنون.وبلاگتون رو مشاهده کردم
جمعه 8 آبان 1394 11:50 ب.ظ
تحقیق درباره ی شگفتی های آسمان:
شفق قطبی نورهای زیبایی هستندکه به طور طبیعی در آسمان دیده می شود.که معمولادر شب ودر عرض های جغرافیایی قطبی به چشم می خورند.علت وقوع شفق قطبی خروج جرم از تاج خورشیدی است که از طریق مغناطره و کمربند وان آلن به مناطق قطبی هدایت می شوند.شفق های قطبی معمولا از سپتامبر تا اکتبر واز مارس تا آوریل اتفاق می افتد.بعضی از قبایل کانادایی به این پدیده رقص ارواح می گویند.
منبع:www.bartarinha.com
نازنین علی پور(کلاس هشتم مرضیه)
زهرا هنرمند
چهارشنبه 6 آبان 1394 05:35 ب.ظ
شکار توتیای دریایی به دلیل خار های نوک تیزش مشکل است. مرجان های لوله دار،شاخک های بسیار ریز کشنده ای دارند که به وسیله آنها شکارچیان خود را از بین میبرند.اختاپوس برای ترساندن دشمن،ماده ای تیره رنگ را در اطرافش پراکنده میکند و خودش را به مکانی امن میرساند و در آنجا خود را پنهان میکند.سوسمار پردار دریایی را مشکل می تون از علف دریایی تشخیص داد زیرا بسیارشبیه هم هستند.نهنگ های غول پیکر،گاهی تا بیست دقیقه صداهایی از خود در می آورند که بی شباهت به آواز خواندن نیست.ولی تا کنون کسی نمی داند چرا اینکار را انجام می دهند.
زهرا هنرمند
چهارشنبه 6 آبان 1394 03:57 ب.ظ
جلوه های زیبایی منطقه زندگی...
وقتی به نمای بیرونی ساختمان ها نگاه می کنم گل های رنگارنگ و متنوعی بر روی بالکن های بسیاری از خانه ها مشاهده می کنم که زیبایی خاصی به ساختمان ها بخشیده اند و همینطور درختان تنومد با برگ های بسیارکه در کناره خیابان هاهستند غیر قابل وصفند
زهرا هنرمند
سه شنبه 5 آبان 1394 11:08 ب.ظ
سلام خانوم هنرمند این بند توصیفی که گفته بودین کامنت بزاریم.. در خیابانِ خانه ی ما درختانِ بسیار بزرگ،زیبا و سن و سال داری وجود دارد که حتی با وجود ورزشگاه و سرو صدای زیاد باز هم قشنگی خاص خودش را دارد.یعنی به محض ورود به خیابان به جای این که متوجه سرو صدای زیاد آدم ها و ماشین ها شوی،‌مسخ زیبایی این درختان و برگ های قشنگش می شوی.❤
زهرا هنرمند
سه شنبه 5 آبان 1394 09:48 ب.ظ
خانم هنرمند ممنون از مطالب مفیدتون. خسته نباشید.:-)
زهرا هنرمندسلام.ممنون
سه شنبه 5 آبان 1394 09:44 ب.ظ
یکی از مناظر زیبای محل زندگی من خانه ی ویلایی روبروی خانه ی ماست که کسی در انجا زندگی نمی کندوان خانه پر ازدرختان وگل های زیباست در ان طرف خانه لانه ی پرنده ای دیده می شود که در ان ی کبوتر با دو فرزندش زندگی می کند و با محبت مادرانه ی خود به انها غذا می دهد وقتی من به همه زیبایی ها نگاه میکنم متوجه ی خالقی بزرگ میشوم.
زهرا هنرمند
سه شنبه 5 آبان 1394 09:26 ب.ظ
(صفحه 14 _گفت وگوکنید_2)
تالاب نرگسان:
تالاب نرگسان صومه سرااز زیباترین تالاب های خاورمیانه وازنظرزیست محیطی دارای اهمیت بسیارزیادی است دراین تالاب سالانه پرندگان مهاجرزیادی مانند عقاب دریایی دم سفید عقاب تالابی قوی کوچک اردک سرسبزفیلوش و...می باشد این تالاب یکی از نشانه های عظمت وزیبایی جهانیست ک خداوندان راافریده
(فکرکردم منظورتون کل استانه اینونوشتم)
زهرا هنرمند
سه شنبه 5 آبان 1394 07:33 ب.ظ
سلام خانم هنرمند مرسی از مطالب خوبتون.
زهرا هنرمندسلام صبای عزیزم.مثل همیشه لطف دارین.ممنون و موفق باشین
سه شنبه 5 آبان 1394 07:10 ب.ظ
سحرکشاورز.وقتی ازدرخانه بیرون می ایم واین همه گل های زیبا وشکوفارا می بینم حیرانم که اخرچطوراین گل های رنگارنگ ازدل خاک مرده وبی روح بیرون می ایندوهیچکس نمی تواندچنین کاری انجام دهد.اماخداوندبلندمرتبه وعظیم دستی به خاک می کشدولطف وعطوفت خودرا به خاک می دهدواین گل های زیبا پدید می ایند وبهاری دوباره شروع می شود.
زهرا هنرمند
سه شنبه 5 آبان 1394 06:46 ب.ظ
مهساشکوری.یکی ازجلوه های زیبای منطقه زندگی من درخت صنوبرقدیمی است که درجلوی خانه ماقراردارد.این درخت اینقدربزرگ وتنومنداست وشاخ وبرگ های زیادی دارد که درفصل بهاروتابستان باعت خنکی خانه ها میشودوشاخه های بزرگ وتنومندی که داردجلوی امدن افتاب را می گیرد.
زهرا هنرمند
سه شنبه 5 آبان 1394 03:50 ب.ظ
سلام خانم هنرمند خسته نباشید امروز تو کلاسمون گفتید کسایی که چند بند درباره جلوه های زیبایی محل زندگیشون ننوشته بودن یا نیاوردن بیان تو این وبلاگتون و متنی که نوشتن رو براتون اینجا بذارن تا بهشون نمره بدید. اینم متن منه: http://s3.picofile.com/file/8219453176/Jelveh_Haye_Zibaei_Mahale_Zendegi.PNG
سه شنبه 5 آبان 1394 02:38 ب.ظ
محله و منطقه ای که من در آن زندگی میکنم بسیار ساکت است و درختان کاج سر سبزی دارد درمحله من یک پارک وجود دارد که دارای دستگاه های پرزشی است و مردم از نقاط مختلف شهر از امکانات تفریحی این کار استفاده میکنند
زهرا هنرمند
سه شنبه 5 آبان 1394 02:16 ب.ظ
همان طور که ما در این دنیا در دور و اطرافمان می بینیم،همگی خلقت خداوند است.
مورچه هم یکی از این شگفتی هاست.مورچه ها هم مثل ما انسان ها تلاش می کنند تا برای خودشان غذا و مکان تهیه کنند.ما انسان هاهم باید از آنهایاد بگیریم که چگونه به فکر آیندشان هستند و با یکدیگر همدلی و همکاری دارند.چگونه با ذلت آذوقه خودرا حمل می کنند.و همین طور یکی از شگفتی های مورچه این است که وقتی میخواهند لانه بکنند،خاکشان را به سمت شمال می ریزند و ما می توانیم از این طریق قبله را بیابیم.
زهرا هنرمند
سه شنبه 5 آبان 1394 02:09 ب.ظ
عبرت آموزی از مورچه ها
چند روز پیش،در راه بازگشت به خانه،در حیاطمان لانه ی مورچه هایی را دیدم که با تلاش و مشقت زیاد دانه و غذاهایی را باخود به لانه شان می بردند و دریافتم مورچه ها هم برای آینده خود برنامه دارند .و آذوقه تهیه می کنند و تلاش می کنند تا زمستان راحتی داشته باشند و همچنین، این نشان دهنده ی همدلی بین آنهاست.
زهرا هنرمند
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


نمایش نظرات 1 تا 30
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
حدیث موضوعی اوقات شرعی