ادب پژوهی
درباره وبلاگ


مخاطبان عزیز،سلام.
اینجانب زهراهنرمند،دبیر زبان و ادبیات فارسی ناحیه یک رشت،هستم.هدفم از تهیه وبلاگ ادب پژوهی،ارتباط بیشتر با دانش آموزان و ارائه تجربیات حرفه ای در رشته زبان و ادبیات فارسی است.امیدوارم مورد توجه و استفاده شما عزیزان قرار بگیرد.

مدیر وبلاگ : زهرا هنرمند
نویسندگان
چهارشنبه 27 شهریور 1398 :: نویسنده : زهرا هنرمند
شهر کتاب ها

همه ی ما در تمام دوران زندگی مان دوست داریم در دنیای دیگری زندگی کنیم؛کودکان در آرزوی «خانه ی شکلاتی هانسل و گرتل» و یا «دنیای عجایب آلیس» هستند و بزرگترها «دوران اوج هنر و فلسفه» را می خواهند.مثلاً «یک فنجان قهوه» با «صادق هدایت» بنوشند،در کنسرت های سمفونیک «بتهوون» شرکت کنند،با «سقراط» هم کلام شوند و با دسته ی «گل های داوودی» به دیدار «ونگوک» بروند اما «مارک تواین» ما را راهنمایی کرده است:«کتاب ها را کسانی می خوانند که آرزو دارند جایی دیگر باشند».
امروز برایش عجیب بود،خیلی عجیب.چند وقتی بود که درگیر روزمرگی شده بود اما امروز،روزی خاص بود.امروز صبح،کتابی با جلد چرمی قدیمی روی میز خود یافت.

احساس عجیبی داشت؛انگار او را سحر کرده بودند.با نوک انگشت سبابه،جلد کتاب را لمس کرد.ناگهان تصاویری را دید.انگار خاطرات کسانی بود که آن کتاب را خوانده بودند و خاطرات را در آن جا گذاشته بودند.

ناگهان صدایی در گوشش پیچید؛صدای خنده های کودکانه.با تعجب اطرافش را نگاه کرد.هیچ کس در اتاقش نبود.صدای خنده این بار بلندتر آمد.منبع صدا را پیدا کرد؛از کتاب می آمد.صدای پوزخند کسی را شنید و بعد نفهمید چه اتفاقی رخ داد.انگار سبک شده بود.تصاویر در حرکتی را می دید اما چیری نمی فهمید تا این که همه چیز ثبات پیدا کرد.

خود را میان انبوهی از کتاب دید که به او خیره شده بودند.بله،خیره شده بودند.وحشت زده،قدمی به عقب برداشت.کتابی جلو آمد و گفت:«سلام.به دنیای ما خوش آمدی.نام من «شوهر آهوخانم» است.من یکی از بهترین آثار ایران به شمار می روم و این ها هم دوستان من هستند».

ناگهان یک کتاب با نگاهی خشمگین،خود را از میان جمعیت بیرون کشید و گفت:«به من گوش کن.دخترجان،آمده ای این جا که چه بشود؟مگر در دنیای خودتان کم بلا سر ما آورده اید که این جا هم دست از سرِ ما بر نمی دارید؟من را نگاه کن...ببین چه قدر لاغر شده ام.من،این بودم؟»بعد پوزخندی زد و گفت:«شما انسان ها ارزش هیچ چیز را نمی دانید» و میان جمعیت گم شد.

نفر بعدی آمد و گفت:«از دستش ناراحت نشو.«سمفونی مردگان» خیلی ناراحت است.حق هم دارد.به تازگی یک فصلش ممیزی خورده.من هرچه می گویم به من اجازه ی چاپ نمی دهند.باور نمی کند کم کم دارد افسرده می شود.او با همه لجبازی می کند».

کتاب بعدی با همه فرق داشت؛سیگاری گوشه ی لبانش بود و حالتی لاقید داشت و اولین چیزی که در چهره اش،توجه انسان را جلب می کرد،چشمان موشکافش بود.طوری همه چیز را برانداز می کرد که انگار می خواهد همه چیز را در خاطرش ثبت کند.

کتاب گفت:«دخترجان،مراقب باش.در این دنیا،در دنیای شما همه ماتریالیست شده اند.نکند تو هم یکی از آن ها باشی؟گوش کن ببین چه می گویم.«سنگ مدخل کافکا» باز شده است.به «کافکا» خبر بده.یادت نرود،بگو«کافکا در کرانه مراقبش است». 

کتابی سمتش آمد و گفت:«این سورئالیست ها هیچ وقت حرف هایشان سر و ته ندارد».مانند «پیرمرد خنزرپنزری»حرف می زند.از همه شان بدم می آید.راستی، من «بوف کورم».یک نصیحت برایت دارم؛هیچ چیز را در دنیا جدّی نگیر.همه ی ما بازیچه هستیم.هیچ وقت عاشق نشو.عشق ذره ذره نابودت می کند.بعد شروع کرد به شعر خواندن:

شبی که آواز نی تو شنیدم / چو آهوی تشنه پیِ تو دویدم
دوان دوان تا لب چشمه رسیدم / نشانه ای از نی و نغمه ندیدم
تو ای پری کجایی که رخ نمی نمایی / از آن بهشت پنهان دری نمی گشایی»

پیرمردی دستانم را در دستانش گرفت و گفت:«بگو دیگر وقتش رسیده است،باید بروی».گفتم:«این ها واقعیت است یا در ذهن من رخ داده؟»پیرمرد خندید و گفت:«معلوم است که در ذهنت رخ داده اما با این حساب،چه کسی می تواند بگوید که واقعیت نیست؟» و دخترک فقط توانست از گوشه ی چشمانش،نام «هری پاتر و یادگاران مرگ» مرگ را تشخیص دهد.

وقتی به خود آمد،کتاب قدیمی در دستش بود.کتاب را بازکرد.در صفحه ی اولش نوشته شده بود:«تقدیم به تمام کسانی که به دنبال حقیقت هستند».دختر احساس عجیبی داشت؛حس می کرد چیزی را فهمیده است اما نمی دانست چیست.انگار تا الان دنیا را ندیده بود.انگار کور بوده.صدای خنده های کودکانه می آمد و صدای پوزخند شخصی در پس زمینه اش بود.


همتی،پایه نهم

نوع مطلب :
برچسب ها : انشای نهم،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 16 مهر 1398 04:08 ب.ظ
سلام من فاطمه عبادی هستم کلاس صدیقه
زهرا هنرمندسلام
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
حدیث موضوعی اوقات شرعی
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic